Detoksla Bakım

Çatlamış Topuklar Sebepleri nelerdir

Topuk çatlakları

Çatlamış topuklar ayaklarınızdaki kuru, çatlamış ciltler, derin çatlaklar sebep olduğu ağrılı yürüyüşler sizin için dayanılmaz olacaktır. Üstelik mikroplar cildinizdeki bu kırılmaları geçebilir ve enfeksiyonlara neden olabilir. Ayaklarınızın çatlamasına neden olabilecek birkaç şeye bir göz atın; böylece bu sorun ile   başa çıkabilirsiniz.

Çatlamış Topuklar Sebepleri

Kuru Ciltler

Kuru cilt, cildin bölünmesi ve kırılmasının yaygın bir nedenidir. Aslında, topuklarınızda çatlaklar geliştirmeden topuğunuzun kenarındaki cildin kuru ve kalın olma eğiliminde olduğunu fark etmişsinizdir. Kuru cilt ayrıca cildi sıkı, pürüzlü ve kaşıntılı yapabilir. Cildiniz çok fazla yağ ve su kaybederek oluşur. Kuru soğuk kış havası, klimalar veya fırınların kullanımı, sıcak suda uzun banyolar, sert sabunlar ve yaşlanma tümü kuru cilde katkıda bulunur. Böylece ciltte psoriyaz ve egzama gibi bozuklukların yanı sıra hipertiroidizm veya diyabet gibi sistemik rahatsızlıklar da giderebilir.

topuk çatlak tedavisi

Topuk çatlağı ne iyi gelir

Kuru cildi nemlendirmek için ne yapmalı ?

Düzenli olarak bir nemlendirici kullanın. Ve unutmayın,  nemli cilde kullanıldığında nem mühürleme daha iyi çalışır. Ayaklarınız üzerinde sert, kalın cilde sahipseniz, nemlendiriciyi uygulamadan önce ölü cildi hafifçe atmak için banyoda pomza taşı kullanın. Çatlamış cildin ciddi vakaları, iyileşmesine yardımcı olmak için çatlaklara sarılabilecek bir podiatrist tarafından bakılmalıdır.

 Ayak Üzerindeki Aşırı Basınç

Kuruluk, ayaklarınızın başı belada olan ilk belirtilerden biri olabilir, ancak onlara fazladan bir baskı uygularsanız, çatlamaya bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Topuklarınızın altındaki yağ yastığına fazladan basınç uygulanması, yan taraflara doğru genişlemesini sağlar ve orada sert ve kuru cildin çatlaması ve yarılması ile sonuçlanır. Ayaklarınızdaki baskıyı artırabilecek bazı faktörler arasında uzun süre ayakta kalmanız, fazla kilolamanız ve arkadan açık ayaklar ve ayaklarınızın altındaki yağ pedini korumamanız yer alır.

Ne yapmanız gerekir

Dinlenin! Ayaklarınızda uzun saatler harcamaktan kaçının. Destekleyen ve ağırlığı yeniden dağıtan topuk pedleri, topuk fincanları ve tabanlıklar da yararlı olabilir.

 Atlet Ayağı

Atlet ayağı, ayaklarınızı etkileyen mantar enfeksiyonudur. Bu mantar nemli, sıcak bölgelerde gelişir ve ayaklar onlar için mükemmel alandır. Çok bulaşıcıdır ve bulaşmış deriyle doğrudan temas veya kirletilebilen çorap, ayakkabı gibi şeyler ile dolaylı temas yoluyla alabilirsiniz.

Sporcunun ayağı, ayağınızın kenarında veya ayak parmaklarınızın arasında soyulma, pullanma ve çatlamış gibi belirtilere neden olabilir. Bu enfeksiyonu yakalarsanız, ciltte yanma veya yanma hissi, kabarcıklar, kızarıklık hissi ve kaşıntı olabilir.
Ayaklarınızı kapalı ayakkabılarla sıktığınızda, özellikle ayakkabılarınızın nefes almasına izin vermeyen plastikten yapılmış ayakkabılar giyerseniz, ayakta mantar oluşması alma riskiniz olabilir. Diğer risk faktörleri aşırı terleme, cildinizdeki küçük kırıklar veya mantarın girebileceği ayaklarınızı ıslak bırakmaktır.

Çatlamış topuklar

Çatlamış topuklar

Ayakta mantar oluşursa ne yapmalı?

Bu durumu tedavi etmek için antifungal merhemler kullanabilirsiniz. Etkilenen bölgeye seyreltilmiş ağaç yağı veya sarımsak da yardımcı olabilir. Ancak belirtileriniz 2-4 hafta içinde gidermezse bir doktora görünün;
Zayıf bir bağışıklık sisteminiz varsa, şeker hastalığı; ya da bakteri enfeksiyonuna işaret edebilecek pus, enflamasyon, kırmızı çizgiler ve ateş gibi belirtiler gösterir.

Egzama

Egzama terimi, çeşitli cilt şişliklerini tanımlamak için kullanılır.  Atopik egzama, en sık rastlanan türdir ve kuru, kırmızı, kaşıntılı, çatlamış deriye neden olur. Bacaklar, eller, dizlerinizin sırtları, dirseklerinizin iç kısmı, kafa derisi veya yüzü gibi vücudunuzun herhangi bir yerinde gelişebilir.
Bu durum çocuklarda daha sık görülür. Bunun nedeninin tam olarak ne olduğunu bilmiyoruz, ancak genellikle saman nezlesi ve astım gibi alerjiler veya rahatsızlıklar olan insanlarda görülüyor. Ayrıca ailelerde de olabilir. Stres, sabunlar, gıda alerjileri ve hatta hava gibi faktörler neden olabilir..

Egzama hastalığı için yapılması gerekenler

Atopik egzamanın tedavisi yoktur. Bununla birlikte, yumuşatıcılar ve topikal kortikosteroid kullanımı, kuruluk, şişme ve kaşıntı gibi semptomlara yardımcı olabilir. Banyo suyunuza biraz kolloidal yulaf eklenmesi kaşıntı ve iltihaplanmayı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Güneş yanığı

Zaten güneşten gelen zararlı ultraviyole ışınların cildinize zarar verebileceğini biliyorsunuz. Güneşte çok uzun zaman harcayan ve birkaç gün sonra kabuklanmaya başlayan kırmızı, ağrılı cilt ile sonuçlanır. Ve bunun farkında olamayabilirsiniz, ayaklar da güneş yanığı çekebilir.

Güneş yanığına karşı ne yapmalı?

Kabarcıklanma, şişme cilt, yüksek sıcaklık, baş dönmesi, baş ağrısı vb. Ile şiddetli güneş yanığı bir doktora ihtiyaç duyuyor olsa da çoğu durumda hafiftir ve yalnızca evde bakım yapılmasını gerektirir. Cildiniz daha soğuyacak şekilde soğuk su ile silin. Cildinizi nemlendirmek ve yatıştırmak için aloe vera ile bir losyon uygulayın. Ve güneş yanmış cildi güneş ışığından uzak tutun.

Yorum Yap