Sağlıklı Yaşam

Gebelikte Ne Kadar kilo alınır

gebelikte ne kadar kilo alINIR

Gebelik heyecan vericidir, ancak birçok kadın için kilo verme düşüncesi karışık duygulara neden olur. Ne kadar fazla? Gebelikte Ne Kadar kilo alınır ? Bütün ağırlık nereye gidiyor? Bebek ağırlığını sonsuza dek koruyacak mıyım?

Öncelikli olan şeyler: hamilelik sırasında kilo alınması iyidir. Gebelik, diyet yapmak veya kaloriyi kısıtlamak için pek iyi bir zaman değildir.

Yine de hayatınızın bu saatinde çok soru sorabilirsiniz. Hamilelik sırasında kilo verme hakkında merak etmiş olabileceğiniz birçok şeyi yanıtlamak için yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz

Gebelikte Ne Kadar kilo alınır

Hamilelik için kilo alımı önerileri, gebe kalma anındaki annenin vücut kütle indeksine (BMI) dayanmaktadır. BMI’niz doğum anında sağlıklı kilo kategorisinde (18.5-24.9) ise, Tıp Enstitüsü gebelik sırasında 25-35 kilo kazanmasını önerir. BMI’niz 18.5’in altındaysa, 28-40 lira kazanmalısınız. Aşırı kiloluysanız (BMI 25-29.9) gebelik sırasında 15-25 kilo almalısınız ve hamilelik süresince 11-20 kilo ağırlığa ulaşmayı amaçlayan obez kadınlar (BMI 30 veya daha üstü) olmalıdır.

İlk üç aylık dönemde toplam kilo artışı BMI’nız 30’dan düşükse yaklaşık 2 ila 7 kilo olmalıdır. Obez kadınlar (BMI 30 ve üstü) ilk üç ayda yalnızca 0,5 ila 4,5 kilo alacaktır. İlk üç aylık dönemden sonra, eğer hamile kalınca kilolu veya sağlıklı bir kilo alıyorsanız haftada yaklaşık 1 kilo, BMI’niz 25 yaşın üstünde ise haftada yaklaşık 0,5 kilo almayı hedefleyin. Katlar halinde hamile iseniz, doktorunuzla konuşun kilo alma önerileri belirlemek için.

Gebelikte kilolar Nereye Gidiyor?

Bebeğin doğumda sadece 6 ila 9 kilo ağırlığı varsa, ve geri kalan ağırlığın nereye gittiğini merak ediyor olabilirsiniz. Gebelikte Ne Kadar kilo alınır sorusuna karşılık yaklaşık alınacak kiloları sıralarsak

  • Bebek: 7,5 kilo
  • Plasenta: 1,5 kilo
  • Göğüsler: 1-3 kilo
  • Uterus: 2 libre
  • Amniyotik sıvı: 900 gram
  • Kan hacminde artış: 3,5 kilo
  • Artan sıvı hacmi: 2-3 kilo
  • Yağ ve protein mağazalar: 3 kilo
Gebelikte Ne Kadar kilo alınır

Gebelikte Ne Kadar kilo alınır

Hamilelikte aşırı kilo alma

IOM’ye göre, beş kadından birinde hamilelik sırasında 30 kilo alıyor. Hamilelik sırasında fazla kilo almak anne ve bebek için sağlıksızdır.

Doğum öncesi kilonuza geri dönmek için daha fazla kilo vermek zorunda kalmanızın yanında, fazla kilo almanız sizi sizi ve bebeğiniz için uzun süreli sağlık komplikasyonlarına neden olabilen gebelik şeker hastalığına yakalanma olasılığınızı arttıracaktır. Çok fazla kilo almak da bebeğinizin büyümesine neden olabilir, bu da doğumları zorlaştırabilir.”

Hamilelik Sırasında Sağlıklı Şekilde kilo almak

İlk üç aylık dönem

Önerilen ağırlık artışı: 1 ila 7 kilo

Vücudunuzun gebeliğin ilk üç ayı boyunca ekstra kaloriye ihtiyacı yoktur. Artan sıvı ve kan hacmi, büyüyen göğüsler ve yağ ve protein depoları nedeniyle doğal olarak 1 ila 7 kilo vermelisiniz. Bazı kadınlar sabah yorgunluğundan dolayı ilk üç ayda kilo alabilirler. İlk üç aylık dönemde dengeli bir meyve, sebze, tahıl, yağsız protein, süt ve sağlıklı omega-3 yağ asitleri yemeyi hedefleyin.

İkinci üç aylık dönem

Önerilen kilo alımı: haftada 600 gram (BMI> 25 ise haftalık 500 gram)

Ortalama bir kadının günde yaklaşık 340 ekstra kalori olması gerekiyor. Bu, atıştırmada 170 kalorilik günde yaklaşık iki ortalama atıştırmalık miktarına eşittir. Fıstık ezmesi veya altı kepekli buğdaydan bir çorba kaşığı bir elma gibi düşünebilirsiniz

Üçüncü üç aylık dönem

Önerilen kilo alımı: haftada 600 gram (BMI> 25 ise haftalık 500 gram)

Üçüncü üç aylık dönem boyunca, günde yaklaşık 450 ekstra kalori yiyin.

Kaloriye odaklanmak yerine, vücudunuzu dinleyin ve avokado, fındık ezmesi, fındık ve tohumlar, yağsız protein, meyve ve sebzeler gibi lif, protein ve sağlıklı yağlarla dolu besin yoğun yiyeceklere odaklanın.

Besleyici kalorilere odaklanmak, birlikte olduğunuz 40 hafta boyunca kendinizi ve bebeğinizi sağlıklı bir diyetle beslemenizi sağlar.

Hamileyken diyet yapılırmı diyorsanız Gebelikte diyet önerileri yazı dizimizi okumanızı tavsiye ediyoruz

 

Özet
Gebelikte Ne Kadar kilo alınır
Başlık
Gebelikte Ne Kadar kilo alınır
Ön Yazı
Çocuk sahibi olmak çifte heyacan katmaktadır. Anne bu heyecan içinde alacağı kiloları düşünür.Gebelikte Ne Kadar kilo alınır
Yazar
Yayıncı
Detoks Diyetler
Logo

Yorum Yap