Detoks

Kimler detoks yapabilir

yağ yakan detoks suyu

Detoks son dönemlerde herkesin merak konusu olmuş sağlık trendi olarak çıkmakta. En uygun ve doğru kişiler tarafından verilen bilgiler ile yapılması gereken detoks programları neticeye ulaştığında faydalı olmaktadır

Detoks vücudu toksinlerden arındırıp temizleme sağladığından en iyi verimi almak için bazı öenmli konulara dikkat etmeniz gerekiyor. Detoks diyetler ile yapılan uygulamalar toksinlerden arınırken aynı zamanda hastalıklardan korunmak ve enerjinizi arttırmanıza, cildinizde değişimliklere ve motivasyonunuz en üst seviyelere gelmesini sağlamaktadır.

Ancak detoks yaparken yaş ve hastalıkları göz önünde bulundurmadan detoks programlarını uygulayan kişiler bulunmakta. Peki kimler detoks yapabilir. Bu sorumuzu uzman diyetisyen Olan Yeşim Tatlıyar’a sorduk.

kimler detoks yapabilir

Günümüzün yaşam biçimi, çevresel etkiler hayat şartlarımızı etkilemektedir. Bu koşullarda vücut içinde toksinler birikmekte. Bu toksinlerden kolay kurtulmanın yolu detoks sayesindedir. Ancak detoks yaparken kişinin yaşını, var ise devamlı bir hastalığı gibi durumları göz önünde bulundurmak gerekir

Kimler detoks yapabilir

Kimler detoks yapabilir

Kaç yaşındakiler detoks yapmalı ?

18 yaşında olup sağlık konusunda herhangi bir rahatsızlığı yok ise detoks yapmasının bir sakıncası olmadığını söyleyen Tatlıyar, 12-16 yaşında bulunan gençler ise sağlık sorunu olmasa bile bir uzmana danışarak onların önereceği detoks programları seçerek yapmalıdır.

65 yaş ve üstü bireylerde yine bir uzman kontrolünde detoksa başlayabileceklerini unutmamalılar.

Hangi hastalıklara detoks yasaktır ?

Kimler detoks yapabilir sorusuna yukarıda cevap vermeye çalıştık. Peki hangi hasta grubuna girenler detoks sakıncalıdır. Bildiğiniz gibi toksinler çoğu idrar yolu ile dışarıya atılmaktadır. Bu yüzden böbrek bu konuda oldukça öenm taşımaktadır. Diyalize bağlı böbrek hastalığı olan, böbrek emilim bozukluklarında, insilün lalan diyabetliler, polikistik over, reaktif hipoglisemi gibi hastalıkları olan bireyler detoks yapmaları uygun değildir. Bunun aynında kan sulandırıcı ilaç alanlar, K vitamini eksik olanlar detoks yapmamaları kendileri için daha iyi olacaktır.

Gençler detoks nasıl yapmalı

uzman diyetisyen Yeşim Tatlıyar ‘’ Egen çağına gelmiş gençler okul, dershane derken ev yemeklerinden yeterince beslenememekte. Hazır fasd-food gıdalar tüketmekte. Bu sebepten dolayı belli aralıklarla yapılan detoks gençlerin metabolizmasını arttıracak toksinlerden koruyacaktır. Burada unutmamanız gereken detoks listeleri uzman kişiler tarafından hazırlanmasıdır. Gençler bu detoksları okul zamanı değil tatil veya dinlenme günlerinde yapmalıdır.

 

Yorum Yap