Detoks Diyetler

Kolesterol Diyeti

Kolesterol Diyeti

Stresli yaşam tarzımız ve uygun işlenmiş ve paketlenmiş gıdaya olan bağımlılığımız arttıkça yüksek kolesterol bu günlerde ortak bir problem haline geldi. Sadece diyetimiz değil, obezite ve stres yüksek kolestrol şansını da artırabilir. Kolesterol vücudun her hücresinde bulunur ve gıdaları sindirmek, hormonlar üretmek ve diğerlerini içeren çeşitli aktiviteleri canlandırmada önemli doğal fonksiyonlara sahiptir. Kötü kolesterol seviyesi yüksek, iyi (HDL) ve kötü (LDL) iki kolesterolden vücudunuz üzerinde  kardiyovasküler hastalıklar, inme ve hatta kalp krizi riskini içerebilecek çeşitli sağlık risklerine neden olabilir. Diyetiniz engellenen plakayı oluşturmada hayati bir rol oynar. Kan dolaşımı kolestrol seviyelerini yükseltir. Kolesterol seviyenizi aşağı ve önerilen aralıkta tutmak için doğru yiyecekleri seçmeniz ve bazı yiyeceklerden kaçınmanız gerekir. İşte takip edebileceğiniz ideal bir kolesterol diyetine ilişkin hızlı bir kılavuz.

Beslenme Uzmanı Yeşim altıparmak göre, “Diyetinizi sağlıklı yemekler ile yapmak önemlidir. Yağ, sert margarin gibi doymuş yağlardan kaçının. Trans işleme tabi tuttuklarından Trans yağları veya kısmen hidrojene yağlardan kaçının. Bu yağları çerezler, cips ve diğer paketlenmiş atıştırmalıklarla bulacaksınız . Sosis ve yumurta sarısı gibi az yağlı et ve et ürünlerine de sahip olmaya çalışın . Tansiyonunuzu ve trigliserit seviyenizi yükseltirken çok fazla alkol almamanız gerekir.

 Kolesterol Diyeti

 Ne tür Gıdalar Kolesterol seviyelerini düşürmede yardımcı olur

meyve diyeti

meyve diyeti

Sağlıklı ve sağlıklı kalmak için yemek alışkanlıklarınızı değiştirmek önemlidir. Kötü kolesterol düzeylerini düşürmede ve vücudun iyi kolesterol düzeylerini geliştirmede gerçekten yardımcı olabilecek gıdalar var. Bazı gıdalar Vücudunuzun detoks yapımında yardımcı olur ve kan dolaşımınızda yüzen istenmeyen katı yağları temizleyerek plak oluşumuna katkıda bulunabilir.

Kolestrol diyetinize dahil edebileceğiniz bazı sağlıklı besinler şunlardır

  1. Çemen çekirdekler

Çemen veya meti tohumları yüksek lif içeriğine sahiptir ve çoklu sağlık faydaları sunar. Bu tohumlar, trigliseridlerin ve kolesterol seviyelerinin birikimini engeller.

yulaf diyeti

yulaf diyeti

  1. Fındık

Fındık, özellikle badem ve ceviz kötü kolesterol seviyesini düşürmede yardımcı ve kalp sağlığını korumak omega-3 yağ asitleri ve E vitamini açısından zengindir.

 

  1. Yulaf

Yulafın, plak oluşumunu önleyen, düzgün kan dolaşımına yardımcı olan yüksek miktarda çözünür elyafı vardır.

 

  1. Sarımsak

Sarımsak kan lipitleri azaltmaya yardımcı olur ve plak oluşumunu engeller allisin’in olarak bilinen bir biyoaktif bileşen içerir. Her sabah bir karanfil, kötü kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir.

sarımsak diyeti

sarımsak diyeti

  1. Narenciye

üzüm gibi Turunçgiller, çilek ve yaban mersini pektin bakımından zengin olan, kötü kolesterolü düşürür bir çözünür lif türü. Onları kahvaltınıza ekleyebilir ve bir kase tahılla birlikte alabilir ya da tatlı bir şey için özlem duyduğunuzda onları aperitifler olarak kullanabilirsiniz.

meyve diyeti

meyve diyeti

Yüksek Kolesterol Diyeti

 

Kahvaltı – 1 bardak yağsız süt, yarım kase şekersiz yulaf, 5-6 tane badem yada fındık (kasenin içine karıştırın) içecek olarak Bir çay kaşığı tarçın, 3-4 yaprak naneyi bir bardak suda bir gece bekletin

Ara Öğün – 1 elma (herhangi  mevsim meyvesi)

Öğle yemeği – 1 kase tavuk suyu çorba, aktarlarda bulabileceğiniz 1 çay kaşığı psyllium kabuğu ile yapılmış şekersiz çay ve 3-4 bisküvi

badem kolestreol düşürürmü

Kolesterol diyeti

Ara Öğün: 1 kase yağsız yoğurt

Akşam Yemeği -brokoli, mantar ve soğan dahil olmak üzere 1 kase sote sebze veya Zeytinyağlı Sote Tavuk

Yemek sonrası – bir fincan yeşil çay

Kolesterol Diyeti ile sağlıklı günler dileriz

Özet
Kolesterol Diyeti
Başlık
Kolesterol Diyeti
Ön Yazı
Yanlış beslenme, stresli hayat gibi nedenlerden ortaya çıkan kolestrolden kurtulmanın yolu Kolesterol Diyeti ile sağlayın
Yazar
Yayıncı
Detoks Diyetler
Logo

Yorum Yap