Detoksla Bakım

Saç dökülmesi için bitkisel tedavi

saç dökülmesi

Dermatologlara göre, insanlar günde 50 ila 100 saç telini kaybediyor bu rakamların gaye normal olduklarını söylüyorlar. Ancak saç dökülmesi bu rakamın ötesine geçtiğinde, saç dökülmelerine veya saç inceltilmesine başlarsınız. Bu duruma alopesi denir. Çoğu kişi otuzlu yaşlarında saç dökülmesi başlar ve bu hormonal değişiklikler, sağlıksız diyet ve stres ile ortaya çıkar. Bu yazıda, 5 saç dökülmesi için denenmiş ve test edilmiş doğal ilaçları anlattık.

Saç dökülmesini önleyen otlar

1. Aloe Vera

Herhangi bir şeyle uğraşabilecek çok amaçlı bir bitki varsa, aloe vera’dır. Bu sihirli bitki saç ve saç derisinin pH seviyesini arzulayan bir seviyeye getirmeye yardımcı olabilecek alkalileştirici özellikleri ile bilinir, bu saçların büyümesini büyük ölçüde teşvik eder.
Bitkiyi düzenli olarak kullanmak saçlı deride kaşıntıyı önler, iltihaplanmayı ve kızarıklığı azaltır ve ayrıca kepeği hafifletir. Hem jel hem de bitkinin suyu kullanabilirsiniz.
Saç derinize aloe vera suyu veya jel uygulayın
Birkaç saat boyunca orada kalmasına izin verin ve ılık suyla yıkayın
Haftada 3-4 kez tekrarlayın.

2. Amla (Bektaşi Üzüm)

Hint Gooseberry olarak da bilinir; Amla antioksidanlarla doludur ve ayrıca saç dökülmesine karşı doğal ilaçlar bulmaya çalışan insanlar için harika kılan C vitamini bakımından zengindir. Kafa derisine uygulamanın yanı sıra C vitamini vücudunuz için harika olduğu için de düzenli olarak tüketmeniz gerekir.
Uygulama
Amla meyvesini suyu sıkacak şekilde ezin. Ayrıca yakındaki bir bitki deposundan amla tozu da satın alabilirsiniz.
iki kaşık suyunu (veya tozu) eşit miktarda limon suyuna ekleyin.
Karıştırın ve kafa derisine uygulayın.
Kurumaya bırakın.
ılık suyla durulayın

saç dökülmesi tedavisi

saç dökülmesi tedavisi

Saç dökülmesi için doğal ilaçlar olarak Yiyecek maddelerini kullanma

3. Soğan Suyu

Soğan suyu saç köklerine kan dolaşımını artırmak, iltihap azaltmak ve aynı zamanda saç folikülleri rejenere yardımcı yüksek kükürt içeriğine sahiptir.
aynı zamanda parazitleri ve mikropları öldürmenin yanı sıra saç dökülmesine neden olabilen saç derisi enfeksiyonlarını tedavi etmeyi sağlayan antibakteriyel özelliklere sahiptir.
Uygulama
Suyu çıkartmak için soğanı rendeleyin ve sıkıştırın.
Soğan suyunu doğrudan kafa derinize uygulayın ve yaklaşık 30 dakika bekletin.
Saçınızı yıkayın ve şampuanlayın

4. Yumurta

Yumurta da kükürt ile doludur. Ayrıca proteinler kadar iyot, selenyum, demir, çinko ve fosfor gibi minerallerle doludur. Bu nedenle, yumurta, saç büyümesini arttırmak için ve zeytinyağı ile karıştırıldığında daha çok yarar sağlar.
Uygulama
Yumurta beyaz kısmını alın ve bir çay kaşığı zeytinyağı ile karıştırın.
Daha sonra bütün saç ve kafa derisine uygulanan bir macun oluşturmak için dövün.
Yaklaşık 20 dakika bekletin ve ardından şampuan ve soğuk su ile yıkayın.

Saç dökülmesini önlemek için Yağ Masajını kullanma

Basit saç masajı, saç dökülmesinde önde gelen doğal ilaçlar arasındadır. Aslında, saç dökülmeyi onarmak için yapabileceğiniz ilk şey budur. Özellikle doğru saç yağı ile kullanıldığında çok etkili olabilir. İyi bir kafa derisi ve saç masajı saç foliküllerine akan kan akışını geliştirir; saç kökünün sağlamlığını arttırır. Bir masaj da gevşeme teşvik eder ve aynı zamanda stres duygularını azaltır.
Saç dökülmesini önlemek için yağlı masaj
Badem yağı, hindistancevizi yağı, hint yağı, zeytin yağı ve amla yağı(Bektaşi Üzüm) gibi saç yağları masaj için harika. Daha hızlı ve daha iyi sonuç almak için baz yağına bazı biberiye esansiyel yağ damlaları eklemeniz gerekebilir. Ayrıca argan yağı, emu yağı ve hatta buğday tohumu yağı kullanabilirsiniz.

Uygulama

Yukarıda belirtilen yağlardan bir tanesini alın ve parmak uçlarınızı kullanarak hafif basınç uygulayarak saç derinize ve saçınıza masaj yapın.
İşlemi her hafta en az bir kez tekrarlayın.
Sonuç olarak saç dökülmesi otuzlu yaşlarında yaygın bir şeydir. Saç ekimi gibi onunla başa çıkmanın diğer yöntemleri olsada, bunlar pahalıdır ve her zaman sonuç garanti etmez. Saç dökülmesi için doğal ilaçlar sadece ucuz değil, yan etkileri de yoktur.

Özet
Saç dökülmesi için bitkisel tedavi
Başlık
Saç dökülmesi için bitkisel tedavi
Ön Yazı
Saçın incelmesi ve yıpranmasından dolayı meydana gelen saç dökülmesi önlemek için doğal bitkisel tedavi yöntemleri
Yazar
Yayıncı
Detoks Diyetler
Logo

Yorum Yap