Detoks Tarifler

Üç günlük Kış detoksu

çiğ sebze tüketilirmi

Kış geldi, beslenme şeklinizi gözden geçirmeniz ve yapacağınız değişiklikler ile halsizliğinizin önüne geçecek hem de kilo verebilirsiniz. Kış detoksu yaparak toksinlerden, vücutta biriken aşırı şekerden, yağlardan, gıda maddelerinde bulunan renklendiriciler ve koruyucu maddelerden, kullanmış olduğunuz ilaçlardan tutun çevre etkenlerine kadar bütün zararlı etkenler vücutta birikmektedir. Detoks ile bu zararlı etkenlerden kurtulmamıza yardımcı olmasıdır.

Detoks yaparken nasıl beslenmeli

Detoks yapmadan önce beslenme detoksun daha etkili olması için önemli bir yer kaplar. Önceki yazılarımızda belirtmiştik ama tekrar hatırlatalım istedik. Detoks öncesi asla kırmızı et, süt ürünleri, alkol ve asitli içecekler, kafein ve şeker tüketimi olmamalıdır. Her gün ortalama 3 litre suyu ihmal edilmemelidir. Aksam 20:00 den sonra bir şeyler yemeyin. Bolca çiğ sebzeler ve meyveler tüketin. Çiğ sebze suyu ıspanak, roka, pazı, maydanoz, semizotu, fesleğen gibi sebzeleri karıştırıp suyunu tüketin.

Hamur işlerini unutun, alkali su için ve içine limon suyu katarak içiniz. Hazır gıdalardan, işlenmiş yiyeceklerden uzak durunuz. Açlık hissederseniz salatalık, domates gibi sebzeler yada ceviz, badem, fındık gibi kuruyemişlerden atıştırabilirsiniz. Detoks yaparken çiğnemeler oldukça yavaş olmalı. Hızlı beslenme metabolizmayı etkiler, sindirimi zorlaştırır.

Kış detoksu 3 günlük

Sabah kahvaltısı

Mevsimine göre meyve salatası 10-20 tane çiğ badem ya da fındık 1 yada 2 fincan yeşil çay

Öğle menüsü

İçinde roka, marul, lahana, vb. ürünlerden yapılmış mevsim salatası içine yarım çay kaşığı zeytinyağı ile yarım çay kaşığı limon suyu koyun. Yanında sebze çorbası (içinde 1 adet havuç, 3-4 adet brokoli ile 3-5 tane yeşil soğanı haşlayın. Az baharat koyarak ister sıcak ya da soğuk tüketin.)

Ara öğün menüsü

1 tane yeşil elma ile 1 fincan yeşil çay

kışın detoks nasıl yapılır

Kış detoksu

Akşam Menüsü

Sebze Çorbası (mevsimsel sebzeleri tencerede haşlayıp belendir ile çırpın posası süzüp içiniz)

Mevsimsel salata

Yatmadan önce

1 fincan yeşil çay

3 günün ardından kuru bakliyat’lara dönebilirsiniz. Ekmek olarak buğday unundan ya da çavdar olanları seçinizi. 5 gün geçtikten sonra hayvansal ürünler tüketmeye başlayabilirsiniz. Bunu balık ile başlarsanız midenize birden yüklenmemiş olursunuz. Yeme düzeninizi gözden geçirmeyi unutmayınız.

Diğer bir yazımız olan sonbahar detoks tarifleri makalemizde ilginizi çekebilir.

 

Facebook ve diğer sosyal medya sayfamızı takip ederek en güncel haberleri anında öğrenebilirsiniz. Bizi takip etmeyi unutmayın

 

Yorum Yap