Detoksla Bakım

Yorgun ayaklar için ayak masajı

ayaklara masaj nasıl yapılır

Günün tüm biriken yorgunluğu ayaklarda çok hissedilmekte. Yorgun ayaklar için ayak masajı için gereken tüm bilgileri makalemizi okuyarak uygulayabilirsiniz

Ayak Masajı için ihtiyacınız olan şeyler

2 çay kaşığı (10 ml)  jojoba, soya fasulyesi veya sızma zeytinyağı

3 damla lavanta uçucu yağı

1 damla Alman Papatya Uçucu Yağı

1 damla geranium uçucu yağ

Tüm malzemeleri küçük bir kapta birleştirin. Tamamen karıştırın.

Ayağınızı rahatlatarak başlayın. Ayağınızı bir eliniz tek tarafta, diğeri üstte olacak şekilde tutun. Bir masaj yağı veya losyon kullanıyorsanız, eşyalarınızı koruma altına alın. Ayak masajına başlamadan önce onları ısıtmak için yağlanmış veya kremalı elleri kuvvetlice kızartın. Ayak bileğinden ayak parmaklarına kadar çalışmak. Uzun, sağlam vuruşlarla masaj yapın. Çırpma, dolaşımı uyarır ve ayağı ısıtır.

Ayak Masajı

Ayak Masajı

Topuğunuzu bir elinizle, parmaklarınızı diğer elinizde tutarak ayağınızı beş kez saat yönünde, sonra saat yönünün tersine çevirin. Bu, eklemleri gevşetir ve ayağı rahatlatır. Başparmağınızdan başlayarak, her parmağınızın uzunluğunu sırayla döndürün ve uca geldiğinizde hafifçe çekerek dışarıya doğru çekin. Bunu üç kez tekrarlayın. Çekme ve Sıkma çok sakinleşebilir.

 

Baş parmağınızı kullanarak ve parmağınızdan başlayarak başparmaklarınızın altında bulunan çizgide hareket ettirin. Bir sonraki işleme geçmeden önce her birine sıkıca basın. Küçük parmağınıza doğru ilerleyin, sonra elinizi değiştirin ve diğer baş parmağınızı kullanarak yolunuzu geri döndürün. İki kez tekrarlayın.

Baş parmağınızı baş parmağınızın üstünden tabanına hafifçe basmak için kullanın. Bütün parmaklarınızla tekrarlayın. Parmak parmağınıza yaklaştığınızda, elinizi değiştirin ve diğer başparmağını kullanarak diğer yöne geri dönün. İki defa tekrarlayın.

 

Bir eliniz parmaklarınızı tutarken diğer yandan başparmağınızı kullanarak ayak başparmağınızı basarak metatarsal çizgiyi izleyerek ayak başparmağınızın tabanından ayağınızın ortasına kadar bir çizgiye basabilirsiniz. Tüm ayak parmaklarınızı tekrarlayın, ardından aynı çizgiyi takip eden ayaklarınızın üst kısmında tekrarlayın. Bu, iç ve dış uzunlamasına kemerlerdeki gerilimi azaltmada yardımcı olacaktır.

Topuktan başlayarak baş parmağınızı kullanarak ayağınızın iç kenarını başparmağınızla başparmağınız arasında olacak şekilde bastırın. Sıkıca bastırın ve sırt üstü çizgiyi takip edin. Ardından topuğunuzdan parmak uçununa kadar ayaklarınızın dış kenarında tekrarlayın.

 

Son olarak, sıkı bir basınç kullanarak tabanınızın alt yarısına masaj uygulayın. 2. adımda olduğu gibi ayak bileğinizi hem saat yönünde hem de saatin aksi yönünde döndürün. Ayak bileğinden parmaklarına kadar uzun, sağlam vuruşlar kullanarak 1. adımı tekrarlayın. Pamuklu bir çorap koyun ve diğer ayağındaki masajı tekrarlayın.

Yorum Yap